Gęsina na 11 listopada

Jak co roku w naszej restauracji tradycji stanie się za dość i 11 listopada ugościmy Państwa rogalami Świętomarcińskimi i Gęsiną, która pozostanie w naszym menu prawie do Świąt Bożego Narodzenia. W międzyczasie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą propozycją menu, w której prócz opisu dań znajdują się szczegółowe informacje na temat zawartości witamin i minerałów poszczególnych składników potrwa. Zapraszamy do lektury!

Śledź bałtycki na chlebie prądnickim

Śledź bałtycki na chlebie prądnickim
Filet śledziowy marynowany z dodatkiem czerwonej cebulki oraz ziół. Podawany na lekko kwaskowym, żytnim chlebie prądnickim w połączeniu z czarną oliwką, cząstką jajka oraz świeżo mielonym pieprzem. Pełną fuzję smaków wydobywa z potrawy kropla śliwowicy łąckiej, do wyboru 50% lub 90%. Ryba ta obfituje w kwasy tłuszczowe nienasycone, chroniące nas przed miażdżycą i chorobą niedokrwienną serca, a także wpływające na poprawę pamięci i koncentracji. Jest również bogactwem witamin, głównie A i D, a także jodu, żelaza i cynku.

Wątróbka gęsia z jabłkami łąckimi

 

Macerowana, a następnie smażona na maśle wątróbka gęsia, z dodatkiem jabłek łąckich. Niewielki dodatek winiaka Calvadosu wzmacnia jabłkowy posmak potrawy. Podawana z ciepłą, chrupiącą bagietką. Wątróbka jest cennym składnikiem diety, w szczególności osób skłonnych do anemii. Dostarcza wielu składników mineralnych, zwłaszcza dobrze przyswajalnego żelaza oraz cynku i miedzi. Ponadto jest znakomitym źródłem witamin A, D, B2, B12 oraz kwasu foliowego.

Żołądki z gęsi zatorskiej

 

 

Gęsie pipki, czyli potrawa wywodząca się z kuchni żydowskiej. Ugotowane, a następnie duszone żołądki w sosie z dodatkiem włoszczyzny, grzybów leśnych oraz kwaśnej śmietany, dzięki czemu są miękkie, delikatne i zachowują wszystkie walory zarówno smakowe, jak i odżywcze. Podawane z tajoną kaszą pęczak, bogatą w błonnik, witaminę E, PP oraz kwas foliowy.

Krupnik na dróbkach gęsich
Krupnik
Zupa o niezwykłej konsystencji, intensywnym aromacie i zniewalającym smaku. Doskonała na porę jesienno-zimową. Odżywcza, dzięki zawartości kaszy pęczak oraz pożywna dzięki gęsim podrobom.
Gęś zatorska pieczona z fasolą „Piękny Jaś” i śliwką w occie

 

Mięso z gęsi ma wyjątkowe walory smakowe, ale również dużą wartość odżywczą. Swój delikatny smak oraz kruchość zawdzięcza procesowi kruszenia, a następnie dojrzewania w soli, świeżo mielonym pieprzu oraz majeranku. Na porcję składają się trzy elementy: delikatna i krucha pierś, soczyste udko, a także farsz, którym jest mięso wieprzowe oraz cielęce z dodatkiem ziół, gałki muszkatołowej oraz imbiru. Pieczona gęś podawana jest z podsmażoną na boczku fasolą „Piękny Jaś” oraz śliwką w occie. Fasola jest źródłem lecytyny, która wpływa korzystnie na tkankę nerwową i mózg, poprawiając koncentrację oraz zwiększając pamięć. Mięso z gęsi jest zasobne w białko, składniki mineralne oraz witaminy: A, E ora z grupy B. Ponadto jest bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Strudel jabłkowy z sosem waniliowym
Strudel
 

Deser popularny na ziemiach dawnej Galicji, przygotowywane z ciasta półfrancuskiego, z jabłkami i cynamonem. Podawany na ciepło, posypany cukrem pudrem oraz z dodatkiem sosu waniliowego. Idealne ciasto na jesienno- zimową porę.